اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
امروز يكشنبه 6 خرداد 1397  
تمامی کالا و خدمات این سایت حسب مورد دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه بوده و فعالیتهای آن مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد
جوجه کشی

« مراقبت از تخم قبل از جوجه‌کشی « 

 

تکثیر موفق بلدرچین  در دوره پیش از جوجه‌کشی شروع می شود. تخم‌ها را به طور روزانه و مکرر در آب و هوای گرم یا سرد جمع آوری کنید. تخم‌ها را به طوری که انتهای بزرگ آن به سمت بالا باشد در یک دمای 50 تا 60 درجه فارینهایت ذخیره کنید. یخچال یک محل نگهداری رضایت‌بخش برای این کار نیست، زیرا آن‌جا خیلی سرد است. برای جوجه درآوری مطلوب، اتاقی با 70 درصد رطوبت نسبی توصیه می‌شود.

تخم‌های ترک‌خورده خیلی خیلی ضعیف هچ می‌شوند اگر at all.

موقعی که تخم‌ها  کمتر از یک هفته قبل از ست کردن نگهداری شوند، بهترین نتایج بدست آورده می شود. 

 

رعایت اصول بهداشتی:

منبع اصلی آلودگی و بیماری،یک دستگاه جوجه‌کشی یا محل جوجه‌کشی کثیف است.  واحد هچ را بعد از هر بار استفاده، با ترکیبات چهارتایی آمونیوم یا مواد ضدعفونی‌کننده تجاری به طور کامل بشویید و ضدعفونی کنید. فقط تخم‌های تمیز را ست کنید، تخم‌های کثیف منبع بیماری یا عفونت می‌باشند. تخم‌های کثیف با سمباده یا دیگر ساینده‌ها بهتر تمیز می شوند. اگر شما تخم‌ها را باید بشویید، از آب گرم (105 درجه فارینهایت) استفاده کنید. هرگز تخم‌های جوجه‌کشی را در آب سرد نشویید زیرا آلودگی به داخل تخم کشیده خواهد شد.

تخم‌ها باید به طور کوتاه دود داده شوند بعد از آنکه آنها جمع شدند یا حداقل 12 ساعت بعد از آنکه آنها در دستگاه جوجه کشی قرار داده شدند .

جنین‌ها را بین سنین 2 و 5 روزگی دود ندهید. 

 

روش‌کار دود دادن به شرح ذیل است:

1 قاشق چای‌خوری پرمنگنات پتاسیم و 4 قاشق چای‌خوری فرمالدهید برای هر فوت مکعب از فضای دستگاه جوجه‌کشی استفاده کنید.

پرمنگنات را در داخل یک ظرف لعابی یا سفالی (با حجم 10 برابر مواد مصرفی) ریخته و فرمالین را در آخر به آن اضافه کنید. از استنشاق دود خودداری کنید. دود دادن باید در یک محیط باز یا در یک محل با تهویه خوب انجام شود. در دستگاههای جوجه‌کشی فن را روشن نکنید و دریچه‌ها را در طول مدت دود دادن ببندید. دستگاه جوجه‌کشی و دریچه‌ها را بعد از 20 دقیقه باز کنید. در طول دود دادن، رطوبت بالا رضایت‌بخش است و دما باید حداقل 70 درجه فارنهایت باشد.

 

انکوباسیون و هچینگ:

هچ‌های موفق به فهم خوب از کنترلهای دستگاه جوجه‌کشی شما وابسته است. توصیه‌های کارخانه سازنده را به دقت مطالعه کنید و از آنها برای مراجعات بعدی نگهداری کنید. 2 نوع دستگاه جوجه‌کشی که عموماً در دسترس می‌باشند عبارتند از: دستگاههای با هوای فشرده (فن‌دار) و دستگاههای با هوای ساکن (بدون فن). یک دستگاه جوجه‌کشی با هوای فشرده قابل ترجیح است، اما یک ماشین با هوای ساکن به خوبی کار می کند اگر به دقت راه‌اندازی و بکار برده شود. برخی مدلها طراحی شده‌اند مخصوصاً برای پرندگان بازی، باب وایت و کوتورنیکس. تخم‌های بلدرچین‌ ژاپنی، در هر نوع تخم‌مرغ ماشین جوجه‌کشی میتواند جوجه کشی شود. اگرچه برخی ماشین‌ها به تغییری در سینی های تخم ممکن است نیاز داشته باشند. این می‌تواند به آسانی انجام شود باhardware-cloth ;I که در تصویر 4 نشان داده شده است. تخم‌ها باید در سینی‌های دستگاه جوجه‌کشی قرار داده شوند به نحوی که انتهای بزرگ آنها به سمت بالا باشد. سینی باید به مدت 2 تا 4 ساعت قبل از قرار گرفتن در دستگاه جوجه‌کشی ترک شود، آنقدر که تخم‌ها در حدود دمای اتاق خواهند بود موقعی که ست می‌شوند.

 

مدلهای با هوای فشرده (فن‌دار):

دستگاههای جوجه‌کشی با هوای فشرده (فن‌دار) باید یک دمای جوجه‌کشی 3/0± 5/99 درجه فارینهایت و یک رطوبت نسبی 60 درصد (دماسنج مرطوب می‌خواند 5/0 ±86 درجه فارینهایت) را تا روز چهاردهم جوجه‌کشی نگهدارند. تخم‌ها هر 2 تا 4 ساعت برای جلوگیری از چسبیدن جنین‌ها به پوسته باید بچرخند. در روز چهاردهم کندل کنید و تخم‌های ترک‌دار، نابارور، و جنین مرده را حذف کنید. تخم‌ها را به سینی‌های هچ انتقال دهید و چرخاندن را متوقف کنید. هچر جداگانه باید در دمای 99 درجه فارنهایت و رطوبت نسبی 70 درصد یا دماسنج مرطوب 90 درجه فارینهایت کارکند.

اگر دستگاه جوجه‌کشی دستگاهی است که هم ستر و هم هچر را با هم دارد، باید در دمای 5/99 درجه فارینهایت کارکند اما رطوبت نسبی باید افزایش داده شود به 70 درصد (90 درجه فارینهایت دماسنج مرطوب). هچر نباید در طول فرآیند هچ باز شود. اگر همه روش‌ های کار توصیه شده جوجه‌کشی رعایت شود، جوجه‌ها ممکن است در روز 17‌ام یا 18‌ام جوجه‌کشی (بسته به سویه ژنتیکی) جابجا شوند.

 

مدل‌های با هوای ساکن (بدون فن):

اگر یک دستگاه جوجه‌کشی با هوای ساکن (بدون فن) استفاده شود، دمای طبیعی جوجه‌کشی 101 درجه فارینهایت برای هفته اول، 102 درجه فارینهایت برای هفته دوم و نه خیلی بیشتر از 103 درجه فارینهایت تا زمانی که هچ کامل می‌شود، می‌باشد. دما باید در بالای تخم‌ها اندازه گیری شود. رطوبت نباید تا روز چهاردهم جوجه کشی کمتر از 60 درصد باشد (دماسنج مرطوب 85-87 درجه فارینهایت). سپس باید افزایش داده شود به 70 درصد (دماسنج مرطوب 90 درجه فارینهایت) تا زمانی که هچ کامل می‌شود در روزهای 17 یا 18.

نگهداشتن رطوبت مناسب در دستگاه‌های جوجه‌کشی با هوای ساکن کوچک می‌تواند یک مشکل باشد. دستگاه جوجه‌کشی را به کرات باز نکنید مگر نیاز باشد برای چرخاندن تخم‌ها یا باز  برای دوره‌های طولانی زمانی رها کنید.

تخم‌ها باید با دست حداقل 3 و ترجیحاً 5 بار در روز چرخانده شوند. یک علامت با مداد بر روی هر سمت تخم ممکن است به اطمینان از چرخش مناسب و صحیح کمک کند. این ممکن است برای جابجایی تخم‌ها به موقعیت‌های مختلف در دستگاه جوجه‌کشی در جاهایی که دما به طور یکنواخت در سرتاسر دستگاه وجود ندارد (توزیع نشده است)، لازم باشد. جوجه‌های تازه هچ شده اغلب به گشادشدگی پاها در سینی‌های هچ تمایل دارند.

برای جلوگیری از این موضوع، تخم‌ها را به داخل یک محل کوچک ازدحام دهید یا cheesecloth را قبل از اینکه جوجه‌ها شروع به هچ کنند به کف سینی هچ ببندید.

 

جوجه‌کشی طبیعی:

 جوجه کشی ، برای قرار دادن تخم‌های کوتورنیکس به زیر یک مرغ کُرچ نیز ممکن است. یک گروه از تخم‌ها باید ذخیره شود و سپس قرار داده شود به زیر مرغ آن طوری که آنها هچ خواهند شد با همدیگر. همه تخم‌های مرغ باید از آشیانه حذف شود. برخی کوتورنیکس‌های ماده بر روی تخم‌های شخصی خودشان در یک جعبه آشیانه خواهند نشست، امّا این یک قاعده عمومی نیست.

 

 

 

بازدید امروز : 5 نفر
بازدید دیروز : 42 نفر
بازدید کلی : 118244 نفر
افراد آنلاین : 2 نفر
لیست قیمت های روز